Digital publication | Page 69

Dít is waarom iedereen het over de gloednieuwe serie over Christian Dior en is het kijken meer dan waard. De modewereld kon niet wachten toen vorig jaar bekend werd dat er een tiendelige serie over de legendarische Christian Dior zou komen, geschreven en geregisseerd door The Sopranos schrijver Todd A. Kessler: The New Look. Maar, laat de naam je niet misleiden: deze show is zeker niet zo romantisch en sprookjesachtig als Diors collecties uit Christians tijd. Integendeel, Apple TV+ categoriseert de serie als een thriller.

In het najaar van 2024 presenteert Kunstmuseum Den Haag een tentoonstelling over Christian Dior, oprichter van een van ‘s werelds grootste mode- en couturehuizen, en zijn unieke nalatenschap. De modetentoonstelling – met als titel DIOR - A New Look is geïnitieerd en bedacht door het Kunstmuseum en was niet eerder op andere locaties te zien. “De focus ligt op de ontwerpen van Christian Dior en verkennen het unieke DNA van het huis, ontwikkeld in de periode 1947-1957, toen Monsieur Dior zelf aan het roer stond. Zijn opvolgers hebben dit DNA altijd gerespecteerd en dat is in veel thema’s terug te zien, zoals the New Look, de liefde voor bloemen, heldinnen (‘heroines’) en sterke vrouwen, en de Dior Dream. Deze ontwerpen vormen de basis van de tentoonstelling”, vertelt modeconservator Madelief Hohé.

Kunstmuseum Den Haag lanceert ook een dialoog tussen de visie van founding father, Christian Dior, en de huidige Creative Director van Dior women’s collections, Maria Grazia Chiuri. “Haar werk krijgt een centrale rol in onze tentoonstelling en dit weerspiegelt echt het idee van een New Look, een nieuwe visie”, legt Madelief Hohé uit. In de tentoonstelling zijn ook costume jewellery, modetekeningen en iconische foto’s te zien. Verder is er een focus op vrouwen die belangrijk waren voor Christian Dior, maar ook voor Maria Grazia Chiuri nu. De Creative Director hecht aan ontwerpen voor moderne vrouwen, werkt met vrouwelijke kunstenaars en heeft oog voor de manier waarop zij dingen zien. De tentoonstelling in het Kunstmuseum besteedt niet alleen aandacht aan beroemde klanten van Dior, maar ook aan de vrouwen die achter de schermen zo hard werken. Deze accenten zorgen voor een frisse nieuwe blik op Dior.

The New Look vertelt in tien afleveringen het verhaal van Christian Dior tegen een backdrop van een door de Nazi’s bezet Parijs. Dit betekent dat - hoewel de ultra-vrouwelijke mode waar Christian Dior om bekendstaat (en die afgelopen Paris Couture Week zegevierde) volop in de serie aan bod komt - ook drama, spanning, corruptie en politiek een hoofdrol hebben. Elk van de eerste drie afleveringen maakt duidelijk wat voor spanning tijdens de Tweede Wereldoorlog heerste, zo óók onder de succesvolle namen die vandaag de dag nog steeds iconische status hebben (denk: niet alleen Christian Dior, maar ook Coco Chanel, Balmain, Balenciaga en socialite en vriendin van Coco: Elsa Lombardi). Het beroemde verhaal van Coco Chanels rol in de oorlog en hoe ze met de Nazi’s verweven raakte wordt uitgebreid behandeld, en ook Diors zus Catherine had een verassend actieve rol in de oorlog, brengt de verfilming aan het licht. Zodoende zien we ook bekende Nazi-figuren terug in de serie, zoals Heinrich Himler.

Natúurlijk is er de charme van het oude Parijs en de mode om bij weg te dromen, maar deze serie is meer dan slechts een modeverhaal. The New Look vertaalt de realiteiten van het alledaagse leven in oorlogstijd, toont op schrijnende wijze wat oorlog met mensen doet en vertelt een verhaal over het kiezen van een kant en de verleidingen tot het opzij zetten van je moraal. Kenners van de geschiedenis van Dior weten dat er mid-1900 sterke concurrentie leefde tussen Christian Dior en Coco Chanel, wier kenmerkende silhouetten haaks tegenover elkaar stonden. Ook deze rivaliteit komt aan bod.