Digital publication | Page 14

MAARTEN VAN DER WEIJDEN STOPT MET ZWEMACTIES: ‘HET IS TE ZWAAR GEWORDEN’

Maarten van der Weijden stopt met zijn grote zwemacties voor kankeronderzoek. De olympisch kampioen zegt dat de inspanningen hem te zwaar zijn geworden. Zijn stichting blijft wel bestaan en houdt toezicht op de onderzoeken waarvoor geld is ingezameld.

Van der Weijden maakte zijn besluit bekend in een interview met De Telegraaf. Tegen het ANP zegt hij: „Ik stop met opgeheven hoofd.”

De 45-jarige zwemmer haalde de afgelopen jaren met zijn stichting meer dan 18 miljoen euro op voor onderzoek naar kinderkanker. Zijn motivatie kwam voort uit zijn eigen strijd tegen acute leukemie, die hij in 2001 overleefde. Een goede vriend van hem overleed aan kanker.

„Ik móést geld ophalen voor alle anderen die door de ziekte zijn getroffen. Ik voelde het als een verantwoordelijkheid. Nu is het klaar. Het is te zwaar geworden.”

OLYMPISCH KAMPIOEN

Van der Weijden won in 2008 olympisch goud op de 10 kilometer open water en werd datzelfde jaar uitgeroepen tot Sportman van het Jaar. Na zijn topsportcarrière richtte hij zich op zwemmen voor het goede doel.

Zo zwom hij in 2017 tussen Dover en Calais en volbracht hij in 2019 als eerste de Elfstedentocht zwemmend. Zijn poging in 2018 moest hij vanwege de slechte waterkwaliteit staken.

Met zijn besluit komt een einde aan een periode waarin Van der Weijden zijn uitzonderlijke sportprestaties inzette voor de strijd tegen kanker.

LAATSTE ZWEMTOCHT

Zijn laatste actie was de 22-stedentocht, waarbij hij 270 kilometer langs 22 Nederlandse steden wilde zwemmen. Van der Weijden moest de tocht vanwege buikgriep en koorts voortijdig beëindigen.

Er werd ruim een half miljoen euro opgehaald voor het Prinses Máxima Centrum.

De stichting blijft betrokken bij de lopende kankeronderzoeken waarvoor de afgelopen jaren geld is ingezameld. De rol verschuift daarbij van geld inzamelen naar controle en toezicht.